شستن روزانه پاها

متخصصان پوست توصیه می کنند که هر روز دوش نگیرید! این نظریه درستی است. چرا که دوش روزانه، سبب میشه روغن طبیعی روی پوست از بین برود. این امر سبب میشه پوست علاوه بر حساس شدن، خشک شود. با این وجود، آنها توصیه می کنند که به مانند زیربغل، پاهایتان را هر روز شستشو دهید.

دلیل اهمیت شستشوی روزانه پا برخلاف حمام کردن (همه بدن)

مثل مسواک زدن دندان، مراقبت و بهداشت پا باید بخشی از برنامه روزانه ما باشد.

مطابق تحقیقات، پاهای انسان بیشتر از اعضای دیگر بدن محل جمع شدن باکتری های مضر و میکروب ها هستند. که این موضوع اصلی ترین عامل بو گرفتن پاها بویژه در مواردی که مدت زیادی را بیرون از خانه بوده ایم.  و پاها نزدیکترین فاصله را با زمین دارند و به راحتی خاک و انواع باکتری ها بر روی جمع می شوند.

این باکتری ها که از غدد عرق نیز تغذیه می کنند مشکلات بالقوه و لایه های غیر مفد پوستی را ایجاد می کنند. لذا با شستشوی منظم، میتوان به از بین رفته و تشکیل این مواد مضر کمک نمود. و از بروز مواردی مانند قارچ ، زگیل ، پوسته شدن ، استافیلوکا و کالوس جلوگیری می کند.

رعایت نظم و روش شستشو پاها

زمان شستن پاها، پایان روز است تا پاها بتوانند تا صبح روز بعد، پاکسازی و ریکاوری کامل خود را بدست بیاورند. و پاها عاری از هرگونه باکتری و مواد زائد تجمیعی بر روی آنها باشند. این نکته را نیز فراموش نکنید که، حتما در زمان شستشو پاهایتان، مالش دادن آنها را فراموش نکنید. این عمل سبب تحریک عصب های پا و در نتیجه بالا رفتن و تنظیم گردش خون می شود.

همچنین برای اینکه در طولانی مدت بوی نامطبوع پاها نیز از بین بروند، باید از شوینده ملایم پوستی استفاده نمود. و دلیل اینکه می بایست از شوینده های ملایم استفاده کرد، به جهت حفظ تعادل در رطوبت و چربی پوست است. زیرا بسیاری از صابون ها و مواد دیگر که برای شستشو استفاده می شود، سبب خشک شدن و حساس شدن پوست می شوند.

ناگفته نماند که برای اجرای یک برنامه کوتاه مدت برای عادت سازی و رسیدن به نتیجه مطلوب، پس از شستشوی شبانه پاها، جوراب نخی بپوشید و چند روز این عمل را انجام دهید. و همواره سعی کنید از جوراب های نخی یا تهیه شده از الیاف طبیعی استفاده نمایید.