9 فایده ورزش دویدن (و توضیح مختصر درباره انواع آن)
۹ فایده ورزش دویدن (و توضیح مختصر درباره انواع آن)

ورزش کردن همیشه تاثیرات خوبی روی سلامت جسم و ذهن ما دارند؛ اما برخی از ورزش ‌ها در کنار سادگی خود تاثیرات بسیار شگفت ‌انگیزی روی بدن ما دارند. همین موضوع باعث شده این ورزش‌ ها با نام ورزش‌ های مادر شناخته شوند. ما در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با ۹ فایده ورزش دویدن صحبت کنیم. همچنین قصد داریم به شما بگوییم که ورزش دویدن چگونه می‌تواند روی سلامت شما تاثیر گذار باشد و به شما کمک کند تا بدون هیچ‌ گونه مشکلی سلامت جسمی و سلامت ذهنی خودتان را بالاتر ببرید. اکثر افراد تصور می‌کنند که ورزش دویدن تنها برای کاهش وزن مفید است.اما توجه نمایید که دویدن علاوه ‌بر کاهش وزن روی سلامت عمومی بدن شما و همچنین سلامت روانی شما نیز تاثیر گذار می‌باشد. دویدن می‌تواند به شما کمک کند تا هم روان سالم و هم جسم سالم ‌تری داشته باشید.

همچنین این ورزش در کنار فواید بسیار عالی برای جسم و ذهن ما قدرت چربی سوزی بسیار بالایی دارد.دویدن می‌تواند به شما کمک کند تا در مدت ‌زمان بسیار کمی از شر چربی ‌های بدن خودتان راحت شوید. به‌ همین دلیل ورزش دویدن جز آن دسته از ورزش‌ هایی است که تمام پزشکان می‌گویند همه افراد از سنین جوانی تا سنین پیری باید آن را در دستور کار خودشان قرار دهند. دویدن باعث میشود تا این افراد بتوانند سلامت عمومی بالایی داشته باشند. به‌ هر حال اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با فواید ورزش دویدن بدانید به شما پیشنهاد می‌کنیم که ما را تا انتهای مطلب همراه کنید. ما در ادامه بیشتر در رابطه با فواید این ورزش برای شما صحبت خواهیم کرد.

 

بررسی ۹ فایده ورزش دویدن

 

  1. با دویدن روند پیری شما کندتر می‌شود 
با دویدن روند پیری شما کندتر می‌شود 
روند پیری خودتون به تاخیر بندازید

مورد اولی که در دسته ۹ فایده ورزش دویدن قرار می‌گیرد این است که شما می‌توانید با دویدن روند پیری را کندتر کنید. منظور از کندتر شدن روند پیری این است که استخوان‌ های شما استحکام بسیار بیشتری پیدا می‌کنند و همچنین ماهیچه‌ ها و عضلات شما نیز دیرتر از کار می‌افتند. همان‌ طور که همه‌ شما میدانید، روند پیری می‌تواند باعث شود که ماهیچه‌ های افراد از کار بیفتد. این‌ موضوع می‌تواند در نهایت زندگی را برای افراد سخت کند. اگر شما به ‌صورت مداوم از ورزش دویدن استفاده کنید مطمئن باشید که نشانه‌ های پیری بسیار دیرتر به سراغ شما خواهند آمد.

 

  1. با دویدن ایمنی بدن شما بالا می‌رود 
با دویدن ایمنی بدن شما بالا می رود
ایمنی بدن خودتون رو تقویت کنید

مورد دیگری که در دسته فواید ورزش دویدن قرار می‌گیرد این است که شما می‌توانید با دویدن ایمنی بدن خودتان را بالاتر ببرید. ورزش دو میزان گلبول‌ های سفید را در بدن افزایش می‌دهد که این گلبول‌ ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی ایمنی بدن شما داشته باشند. این گلوبول ها می‌توانند بدن شما را در برابر مبتلا شدن به انواع مختلف بیماری ‌های گوناگون ایمن کند.

 

  1. خواب شما کیفیت بیشتری خواهد داشت
خواب شما کیفیت بیشتری خواهد داشت
خواب شما کیفیت بیشتری خواهد داشت

خوابیدن نیاز مبرم و شدید بدن ما می‌باشد؛ اما شما می‌توانید با دویدن و خسته کردن بدن خودتان کیفیت خواب خود را بالاتر ببرید و شب ‌ها راحت‌تر بخوابید. توجه نمایید که با دویدن شما انرژی اضافی بدن خودتان را تخلیه می‌کنید. و همین موضوع جالب سبب میشود خواب عمیق‌ تری را تجربه کنید. همین موضوع می‌تواند به شما کمک کند هنگام بیدار شدن احساس و انرژی بالایی داشته باشید. همچنین می توانید به مقاله دیگری در خصوص فواید ورزش دویدن رجوع کنید.

 

  1. با دویدن انرژی مثبت شما بیشتر خواهد بود 
با دویدن انرژی مثبت شما بیشتر خواهد بود
افزایش انرژی بعد از رانینگ

مورد دیگری که در دسته فواید ورزش دویدن قرار می‌گیرد این است که شما می‌توانید با دویدن احساس خوب بیشتری را به بدن خود تزریق کنید. بسیاری از ورزشکاران به این ‌موضوع اذعان دارند که بعد از دویدن میزان انرژی مثبت و حس خوشحالی در بدن آن ‌ها تا حد بسیار زیادی بالا می‌باشد. توجه نمایید که دویدن باعث ترشح اندورفین در مغز می‌شود که این ماده شیمیایی حس و حال خوب و انرژی مثبت را به شما انتقال می‌دهد.

 

  1. با دویدن به پوست و موی خود کمک می‌کنید 
با دویدن به پوست و موی خود کمک می‌کنید
با دویدن به پوست و موی خود کمک می‌کنید

مورد دیگری که در دسته ۹ فایده ورزش دویدن قرار می‌گیرد این است که شما با دویدن می‌توانید به شرایط پوستی خودتان کمک کنید.  شاید دانستن این نکته برای شما کمی جالب باشد اما این ورزش جزو ورزش‌ های هوازی می‌باشد. ورزش ‌های هوازی به گردش خون و میزان اکسیژن ‌رسانی به پوست کمک می‌کنند. همین موضوع در نهایت می‌تواند باعث شود که پوست شما کلاژن بیشتری تولید کند و شرایط کلی پوست شما بهتر شود.

 

  1. کمک به کاهش وزن 
کمک به کاهش وزن
به وزن ایده آل خود برسید

یکی از فوایدی که همه ما آن را در رابطه با ورزش دویدن می‌دانیم این است که شما می‌توانید با این ورزش به کاهش وزن خودتان کمک کنید. ورزش دویدن جزء ورزش‌ های چربی سوز می‌باش. دویدن می‌تواند به شما کمک کند در سریع ‌ترین زمان، چربی‌ های اضافی بدن خودتان را آب کنید و بهبود شرایط جسمی خودتان کمک کنید.

 

  1. با دویدن هماهنگی عضلات شما بیشتر می‌شود 
با دویدن هماهنگی عضلات شما بیشتر می‌شود
با دویدن هماهنگی عضلات شما بیشتر می‌شود

در عین حال که دویدن جزو ورزش ‌های بسیار ساده‌ می‌باشد. این ورزش ساده می‌تواند به شما کمک کند تا هماهنگی میان اعضای بدن خودتان را بالاتر ببرید. و به نیمکره های مغز خودتان کمک کنید تا هماهنگی بهتری برای اعضای بدن شما داشته باشد. شما می‌توانید هنگام دویدن خودتان را به چالش بکشید و با استفاده از موانع گوناگون در روند دویدن میزان هماهنگی اعضای بدن و خودتان را بالاتر ببرید. این کار باعث میشود تا بتوانید از این هماهنگی تا آنجا که می‌توانید بهره ببرید.

 

  1. با دویدن شما می‌توانید از ناراحتی ‌ها و استرس ‌ها دوری کنید 

با دویدن شما می‌توانید از ناراحتی ‌ها و استرس ‌ها دوری کنید

فایده دیگری که ما می‌توانیم آن را در زمره ۹ فایده ورزش دویدن قرار دهیم. این است که شما می‌توانید با دویدن و ناراحتی ‌ها و استرس‌ ها را از خودتان دور کنید. پیشتر ما به شما گفتیم که ورزش دو میدانی باعث می‌شود هورمون‌ های گوناگونی در مغز شما ترشح شود. این هورمون ‌ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی میزان راحتی اعصاب شما داشته باشند. این هورمون ها باعث میشوند که شما حتی برای مدت ‌زمان کوتاهی از استرس ‌ها و اضطراب‌ های روزانه خودتان دور بمانید.

 

  1. دویدن باعث سلامت قلب و عروق شما می‌شود 
دویدن باعث سلامت قلب و عروق شما می‌شود
دویدن باعث سلامت قلب و عروق شما می‌شود

علاوه ‌بر این ‌که دویدن عضله‌ ها و ماهیچه‌ های شما را قوی‌تر می‌کند. باعث سلامت قلب و عروق شما نیز می‌شود. با این ورزش (رانینگ) ضربان قلب شما منظم‌تر می‌شود و میزان کلسترول خون شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. درنتیجه شانس ابتلا به سرطان را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد و از لخته شدن خون در رگ‌ ها جلوگیری می‌کند. همین موضوع می‌تواند میزان حملات قلبی را تا حد بسیار زیادی پایین‌تر بیاورد و سلامت شما را بالاتر ببرد.