۱۲ ویژگی ورزش دویدن (و بیان ۵ مدل مهم این ورزش)

ورزش دویدن جزو ورزش های هوازی به شمار می آید. مطالعات زیادی به بررسی اثر تمرینات هوازی بر سیستم ایمنی پرداخته اند و نیجه این بوده که ورزش هوازی در حد متوسط، تاثیرات مثبتی بر عملکرد ایمنی دارد.

عوامل گوناگونی می توانند بر عملکرد سیستم ایمنی اثر بگذارند، مثلا کمبود خواب و استرس می توانند موقتا سیستم ایمنی را سرکوب کند. اما در مورد ورزش چطور؟

آیا می دانید ورزش دویدن باعث سلامت جسم و روح و روان می شود؟

ورزش هم درست مثل یک رژیم غذایی سالم می تواند با سلامت انسان و در نتیجه سلامت سیستم ایمنی در ارتباط باشد.

در اینجا می خواهیم چند مورد از فایده های ورزش دویدن را بیان کنیم. ولی قبل از آن باید بدانیم یادگیری تنفس صحیح به هنگام دویدن باعث می شود بتوانیم سریعتر و طولانی تر بدویم، همچنین نیروی کمتری صرف خواهد شد و درد کمتری ایجاد خواهد شد.

۱۲ ویژگی ورزش دویدن که انگیزه شمارو برای رانینگ افزایش میده

 1. بهبود عمل گوارش: با دویدن آرام و طولانی اشتها بیشتر و گوارش آسانتر می شود. فرد دونده نسبت به فردی که فعالیتی ندارد غذای بیشتری را مصرف می کند. زیرا بدن دونده غذای بیشتری را جذب می کند. (حداقل دو ساعت بعد از خوردن غذا، اقدام به دویدن کنید و با شکم پر ندوید)

Improve digestive functioning

 1. تقویت سیستم تنفسی: باید به نرمی و آرامی بدوید تا حجم تنفس شش هایتان افزایش یابد. معمولا افراد مبتدی هنگام دویدن در پهلوی خود احساس درد می کنند، علت آن عدم آمادگی دستگاه تنفسی است. با کم کردن تمرین از شدت درد کاسته می شود. (بهتر است هنگام دویدن با بینی هوا بگیرید)

Strengthen the respiratory system

 1. غلبه بر افسردگی: با دویدن می توانید بر ضعف اعصاب خود غلبه کنید و طراوت و شادابی به دست آورید. باید به آرامی و با حوصله بدوید. تعداد ضربان قلبتان بیش از حد بالا نرود( اگر بتوانید در حین دویدن به راحتی صحبت کنید، سرعت دویدن مناسب است)

Overcoming depression

 1. افزایش طول عمر: علم پزشکی می گوید سه بار در هفته بدوید حتی فردی که در سن ۸۰سالگی به طور منظم پیاده روی می کند دو سال بیشتر از شخصی که به ندرت ورزش می کند عمر خواهد کرد(اگر قلبی سالم دارید بدوید و اگرنه پیاده روی کنید)

Increase lifespan

 1. افزایش بافت استخوانی: مواد لازم بافت های استخوانی از خون جذب می گردد و از پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری می کند(به مدت سی دقیقه آرام بدوید تا تعادل بین ساخت و تخریب استخوان حفظ شود)

Increased bone tissue

 1. بهبود فعالیت فکری: وقتی آرام می دوید نفس شما همراه با خون بیشتر اکسیژن بیشتری دریافت می کند. گرد ش خون شما سریعتر و عمل انتقال اکسیزن جذب شده از شش ها به تمام بدن تسهیل می گردد. در نتیجه فعالیت های ذهنی شما افزایش می یابد( قبل از دویدن ۱۵دقیقه بدنتان را با تمرینات کششی گرم کنید)

Improve intellectual activity

 1. تقویت قلب: میزان ضربان قلب بعد از دویدن به حالت اولیه بر می گردد، چون قلب شما کار بیشتری با خستگی کمتر انجام می دهد. تجمع چربی کاهش می یابد و از حمله قلبی و فشارخون پایین جلوگیری می کند و اکسیژن گیری از خون بهتر انجام می شود(در صورت بروز درد در جناغ سینه یا کتف و بازوی چپ تمرین را متوقف کنید)

Strengthen the heart

 1. خواب راحت و عمیق: عمق هر فری متناسب با میزان انرژی مصرف شده او در طول روز است(هر چه بیشتر تمرین کنید، خواب عمیق تری خواهید داشت)

Comfortable and deep sleep

 1. تنظیم فشار خون: دویدن آرام و طولانی باعث اتساع عروق خونی به خصوص عروق داخل عضلات و زیر پوست شده و در عین حال باعث کاهش مقاومت عروق و در نتیجه کاهش فشار خون می گردد(هنگام دویدن از لباس های نایلونی استفاده نکنید)

Regulate blood pressure

 1. کاهش چربی خون: چربی های اصلی خون شامل کلسترول و تری گلیسیرید است، که هر دوی آن ها احتمال بروز بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهند(با دویدن میزان این دو چربی را متعال می سازید)

Reduction of blood lipids

 1. بهبود گردش خون در ساق پا: انقباض عضلات ساق پا هنگام راه رفتن و دویدن باعث انقباض و انبساط عضلات ساق پا می شود و جریان خون را با شدت بیشتری به طرف قلب هدایت می کند( هنگامی که می ایستیم خون باید از پایین به بالا بر خلاف جاذبه زمین در ساق پا گردش کند)

Improves blood circulation in the legs

 1. کاهش اضافه وزن: اگر در هفته سه بار به مدت۳۰دقیقه اقدام به دویدن آرام و طولانی نمایید می توانید وزن خود را کم کنید. در این مدت مقدار مصرف غذای شما نه تنها کم نخواهد شد بلکه اشتهای بیشتری به خوردن پیدا خواهید کرد. به هیچ وجه در فکر چاقی ناخواسته خود نباشید( رژیم غذایی بدون ورزش به نتیجه مطلوب نمی رسد)

Lose weight

 

ورزش دویدن شاید ساده به نظر برسد اما ورزش دو انواع مختلفی دارد که در اینجا به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

 ۵ مدل مهم این ورزش

 1. دوی سرعت: دونده باید در طول مسیر با بالاترین میانگین سرعت خود مسافت را طی کند . این بستگی به توانایی فرد دارد که بتواند بدنش را با سرعت و قدرت توسط پاها به جلو براند( بهترن راه بای افزایش سرعت، افزایش قدرت عضلات مفاصل پا است که باعث ایجاد نیروی جلوبرنده می شود)
 2. دوی استقامت: دونده باید مسافت طولانی را با گام های آهسته تری طی کند که باعث صرفه جویی انرژی می شود. این دو از فعالیت های هوازی است و به استقامت بدنی بالایی نیاز دارد(بهتر است با هر گام حداکثر فاصله طی شود)
 3. دوی نیمه استقامت: دونده باید هم سرعت بالا و هم استقامت بدنی بالایی داشته باشد. مسافت در این دو از دو سرعت طولانی تر و از دو اسقامت کوتاهتر است( نسبت به دوی سرعت دونده گام های سریع اما آرامتر دارد)
 4. دوی با مانع: دونده باید مسافت را با مانع در کوتاه ترین زمان ممکن طی کند( اگر دست یا پای فرد عمدا به موانع برخورد کند خطا محسوب می شود)  ۱ـ دوی ۱۰۰متر با مانع زنان ۲ـ دوی ۱۱۰متر با مانع ۳ـ دوی ۴۰۰متر با مانع
 5. دوی امدادی: این دو در بین جوانان طرفداران بیشتری دارد و از چهار دونده تشکیل شده است که هر کدام باید ۱۰۰متر بدوند و چوب امدادی را به نفر بعدی بدهند تا درآخر از خط پایان رد شوند( مهارت مهم در این دو نحوه گرفتن چوب و حمل آن و دادن به نفر بعدی می باشد)