10 راهکار ساده برای جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی

ورزش کردن فعالیتی است که می‌تواند به ما کمک کند بدن سالم ‌تر و روی فرم تری داشته باشیم. اما ورزش کردن نیز درست مانند هر فعالیت دیگری ممکن است حس خستگی زیادی را با خود به‌ همراه داشته باشد.

ما در این مطلب قصد داریم برای شما در رابطه با جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی صحبت کنیم. و به شما بگوییم که چگونه می‌توانید انرژی از دست ‌رفته خودتان را بعد از انجام فعالیت ‌های هوازی باز پس گیرید.

به طور کلی خستگی بعد از انجام ورزش ‌های هوازی اتفاق کاملاً منطقی و معمولی می‌باشد؛ به‌ همین دلیل امروزه بسیاری از مربیان و ورزشکارانی که قصد دارند در سطح حرفه‌ای ورزش کنند به ‌دنبال روش ‌های بازگزداندن انرژی می‌باشند. تا بتوانند بدون هیچ‌ گونه مشکلی انرژی خودشان را بازپس گیرند و بتوانند به انجام سایر فعالیت ‌های روزانه خود بپردازند.

به‌ طور کلی خستگی که ناشی از انجام ورزش‌ های هوازی باشد با علائمی مانند کم شدن آب بدن، کم شدن نمک بدن، بالاتر رفتن میزان حرارت بدن، و همچنین کم شدن سطح گلوکز خون همراه میباشد. پس به‌ همین دلیل استفاده از انواع مختلف روش ‌هایی که می‌توانند به ما کمک کنند تا به جبران انرژی بپردازیم، بسیار مهم و حیاتی می‌باشند.

توجه و دقت به این موارد می‌تواند به ما کمک کند که در سریع ‌ترین زمان انرژی از دست‌ رفته خودمان را باز پس گیریم. پس اگر شما نیز می‌خواهید بیشتر در رابطه با راهکارهای ساده برای جبران بدانید ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

 

روش ‌های جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی 

در اینجا مختصرا به ۱۰ راهکار ساده برای جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی می پردازیم.

 

  1.   دوش آب گرم و آب سرد بگیرید
دوش آب گرم و آب سرد بگیرید
دوش آب گرم و آب سرد بگیرید

روش اولی که می‌تواند به شما کمک کند به جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی بپردازید این است که از دوش آب گرم و یا دوش آب سرد استفاده کنید. استفاده از دوش آب گرم معمولاً حس خوبی را به شما می‌دهد و باعث از بین رفتن خستگی شما می‌شود.

اما اگر شما آن جریان آب را به‌ صورت متناوب بین آب سرد و گرم تغییر دهید می‌توانید مطمئن باشید که درد های عضلانی شما و خستگی شما سریع ‌تر از بین خواهند رفت.

این کار باعث می‌شود که رگ ‌های درون بدن شما منبسط و منقبض شوند. و همین مورد باعث باعث دفع مواد زائد از بدن شما می‌شود و متابولیسم و سوخت ‌‌و ساز بدن شما را بهتر می‌کند که همین موضوع در نهایت می‌تواند خستگی شما را از بین ببرد.

 

  1.   ماساژ بگیرید

 

ماساژ بگیرید
ماساژ بگیرید

روش بعدی استفاده از ماساژ می‌باشد. ماساژ یک روش قدیمی می‌باشد که می‌تواند بدون هیچ ‌گونه مشکلی درد های عضلانی و خستگی ناشی از ورزش کردن را کاهش دهد. بررسی‌ های بسیار زیادی نشان می‌دهد که ماساژ ها می‌توانند به افزایش جریان خون کمک کنند و همین موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن خستگی در بدن ما شود.

نکته قابل توجه اینکه انجام ماساژ می تواند شامل چند حرکت ساده در منزل انجام شود. و لذا برای رفع خستگی، ماساژ را جدی بگیرید

 

  1.   تغذیه مناسب (قبل، حین، بعد از تمرین)

 

 تغذیه مناسب (قبل، حین، بعد از تمرین)
تغذیه مناسب (قبل، حین، بعد از تمرین)

مورد دیگری که می‌تواند به خوبی باعث جبران انرژی شود تغذیه مناسب است. پیشتر ما به شما گفتیم که انجام تمرینات هوازی مقدار بسیار زیادی آب، شکر، و نمک را از بدنمان دفع می‌کند، به ‌همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از تغذیه مناسب تمام این عناصر از دست ‌رفته را به بدن خود بازگردانید و باعث بیشتر شدن انرژی بدن خودتان شوید که همین موضوع در نهایت می‌تواند خستگی را از شما دور کند.

 

  1.  به خواب خود اهمیت دهید.

 

به خواب خود اهمیت دهید.

شما باید سعی کنید که در شب خواب کافی داشته باشید. خواب هفت الی هشت ساعت نیاز مبرم بدن شما میباشد. سعی کنید که به‌ هیچ‌ عنوان از تایم خواب مفید خود نزنید و سعی کنید که حداقل هفت الی هشت ساعت در طول شب خوب مفید و عمیق داشته باشید.

با خواب کافی در روز میتوانید انرژی ‌های از دست‌ رفته خودتان را باز پس گیرید و به حالت اولیه خود بازگردید.

 

  1. به مصرف پروتئین بپردازید.

 

به مصرف پروتئین بپردازید.

روش دیگر این است که به مصرف پروتئین بپردازید. پروتئین ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا انرژی‌ های از دست‌ رفته بدن خودتان را بازپس گیرید و باعث ریکاوری عضلات خود شوید.

شما می‌توانید ترکیبات گوناگونی مانند شیک های متفاوتی را میل کنید.

اگر این شیک ‌ها تمام پروتئین ‌های مورد نیاز بدن شما را در خود جای داده باشد خستگی شما در خواهد رفت.

همچنین می‌توانید از انواع مختلف مواد مغذی مانند موز، شیر، پودر پروتئین و مواد مغذی دیگر بهره ببرید. تا بتوانید پروتئین مورد نیاز بدن خودتان را بدون هیچ‌گونه مشکلی تامین کنید.

 

  1. کربوهیدرات‌ ها را فراموش نکنید

 

کربوهیدرات‌ ها را فراموش نکنید
کربوهیدرات‌ ها را فراموش نکنید

کربوهیدرات ها مواد دیگری هستند که نقش بسیار زیادی  در جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی دارند. سعی کنید که حداقل یکی از وعده ‌های خودتان را به مصرف کربوهیدرات ‌ها اختصاص دهید. تا بتوانید بدون هیچ ‌گونه مشکل انرژی از دست‌ رفته خود را باز پس گیرید.

 

  1. به اندازه‌ی کافی قبل و بعد از تمرین آب بنوشید.
به اندازه‌ی کافی قبل و بعد از تمرین آب بنوشید.
به اندازه‌ی کافی قبل و بعد از تمرین آب بنوشید.

نوشیدن جرعه آب حین تمرین جهت رفع عطش و ریکاوری کردن سلولهای بدن یکی از موارد ضروری تمرینات پر تحرک می باشد. نوشیدن آب قبل و بعد از تمرین می تواند بیشتر باشد تا املاح و حرارت ایجاد شده از بین برود. و به عبارتی آب بهترین راه برای هیدرات کردن بدن است. این مایع به راحتی و خیلی ارزان در دسترس همه قرار دارد و لذا کالری ندارد پس به افزایش وزن کمک نمی کند.

 

  1. قبل ‌از خوابیدن از پروتئین کازئین استفاده کنید.

 

قبل ‌از خوابیدن از پروتئین کازئین استفاده کنید
قبل ‌از خوابیدن از پروتئین کازئین استفاده کنید

روش دیگری که هم می‌تواند به عضله‌ سازی شما کمک کند و هم می‌تواند به جبران انرژی بعد از تمرینات هوازی بپردازد این است که شما شب‌ هنگام قبل ‌از خواب از پروتئین کازئین استفاده کنید. این پروتئین هم عضله ‌سازی شما کمک می‌کند و هم باعث بهبود خستگی شما می‌شود.

 

  1. تمرینات رهایی از فشار را جدی بگیرید.
تمرینات رهایی از فشار را جدی بگیرید
تمرینات رهایی از فشار برای ریکاری و ریلکسیش

استفاده از تمرینات رهایی از فشار می‌تواند به شما کمک کنند تا فشار ها و استرس‌ های بیش ‌از حد مربوط به ورزش و زندگی عادی را از خودتان دور کنید. که همین موضوع می‌تواند حس خوبی را به شما دهد و از احساس خستگی را از شما دور کند.

علاوه بر تمرینات رهایی از فشار شما می‌توانید با استفاده از تمرینات آرمیدگی که با نام تمرینات شُلی نیز شناخته می‌شوند، بدون هیچ ‌گونه مشکلی و در یک اتاق ساکت و به ‌دور از تلفن استرس ‌ها و خستگی‌ های ذهنی را از خودتان دور کنید.

 

  1. نوشیدنی‌های قوی بنوشید
نوشیدنی‌های قوی بنوشید
نوشیدنی‌های قوی بنوشید تا زودتر انرژی شما تجدید شود

مصرف شیرشکلات، شیر، شیره خرما، و تمام مواد دیگری که دارای پروتئین و مواد مغذی هستند می‌توانند به جبران انرژی کمک کنند و خستگی را از شما دور کنند. حتما نوشیدن این نوشیدنی ها را در دستور کار خود قرار دهید تا بتوانید انرژی خود را برگردانید.