مموری فوم و کاربرد آن در کفش اسکچرز

مموری فوم چیست ؟

تکنولوژی  مموری فوم یا همان فوم حافظه دار ( Memory Foam) یکی از نقات قوت کفشهای اسکیچرز (اسکچرز) میباشد که مدت زمان کمی پس از معرفی آن بسیار محبوب و پرطرفدار شد و سریعا رشد کرد و سرانجام بعنوان عضو جدا ناپذیر کفش های اسکیچرز درآمد.

مموری فوم با ماده ای به نام  پلی اورتان که دانسیته وچگالی آن بالا می باشد; تشکیل می شود.واغلب به عنوان فوم ویسکو الاستیک ؛یا فوم پلی اورتان کم انعطاف پذیر نیز از آن یاد می شود.فوم ویسکو الاستیک یا پلی یورتان دسته‌ای از مواد است. که رفتاری میان دو خاصیت کلی ویسکوز بودن و کشسان بودن از خود نشان می‌دهند. و این خاصیت به هنگام تحمیل نیروی خارجی و اعمال تغییر شکل بر آن پدیدار می‌شود.

این نوع فوم ها در واکنش به حرارت بدن وفشار وارد شده واکنش نشان می دهند.و کمتر از چند دقیقه تغییر حالت می دهد. وقالب بدن را به خود می گیرند. ازاین رو به آن فوم هوشمند نیز گفته می شود.

 

اولین بار چه کسی مموری فوم ساخت؟

مموری فوم اولین بار درسال ۱۹۶۶ توسط واحد تحقیقات سازمان ناسا برای ایمنی سرنشینان فضانوردان ابداع و توسعه یافت. همانطور که متذکر شدیم. این نوع فوم ها در واکنش به حرارت بدن وفشار وارد شده واکنش نشان می دهند.و قالب بدن را به خود می گیرند. هدف از به کارگیری این فنآوری، راحتی هرچه بیشتر فضانوردان در هنگام پرواز و جلوگیری از کوفتگی ناشی از فشار ثقل روی بدن آنها بوده است. که بعدها در در صنایع ها دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

مموری فوم در کفش اسکچرز

کاربرد مموری فوم یا همان پلی اورتان در تولید کفش

صنعت کفش و تولید زیره کفش یک بازار بزرگ و متنوعی در دنیا به شمار می‌آید. زیره پی یو مصارف گوناگونی در صنعت کفش دارد، از پوتین کار گرفته تا ، کفش ورزشی، کفش ایمنی و کفش پاشنه‌ بلند.را می‌توان با مواد پی یو تولید کرد. در تولید هرکدام از این زیره ها فرمولاسیون و سیستم خاصی از مواد پلی یورتان موردنیاز است. صنعت کفش در تولید محصولاتی با عملکرد بهتر درزمینهٔ مقاومت حرارتی،  مقاومت سایشی و ظاهری زیبا  روزبه‌روز درحال‌توسعه است. مسلماً یکی از بخش‌های مورد نیاز؛ تولید کفشی با دانسیته پایین و وزن سبک است. مموری  فوم یا مواد پلی اورتان در انواع زیره کفش استفاده می شوند.که این مواد دارای ساختار سلولی نرم ومنعطف است. زیره پی یو یک پلیمر بسیار مستحکم  و با دوام است.ودر برابر مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد. زیره کفش ایمنی که با مموری فوم ساخته می شود دارای ویژگی های است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سبک وزن بودن  / انعطاف پذیری بالا / برگشت پذیری بالا /عایق حرارتی بالا در برابر سرما / بادوام ترین زیره سلولی مقاومت سایشی بالا / ظاهری زیبا

تفاوت مموری فوم با فوم های معمولی

هنگامی که با دست به روی فوم معمولی فشار وارد کنیم; فوم معمولی سریعا به حالت اولیه خود باز می گردد; اما در مموری فوم بالعکس با تاخیر انجام می‌شود; در نتیجه نیروی وارده پس از برداشتن دست از روی آن به زمان بیشتری نیاز دارد;تا به حالت اولیه خود بازگردد.و شدت نیروی برگشت شده در فوم مموری بسیار کمتر از فوم‌های معمولی است; و از طرفی نیروی برگشت در یک نقطه متمرکز نمی‌شود.دومین تفاوت مهم  دیگر فوم‌های هوشمند با فوم‌های معمولی; حساسیت این فوم‌ها به درجه حرارت است. اگر دو فوم مموری و معمولی را در محل سردی قراردهید.  هردو سخت می‌شوند ولی به‌محض تماس بدن بامموری فوم; درجه حرارت بدن فوم را به حالت اول باز می گرداند. و ظرف چند دقیقه قالب وشکل بدن را به خود می‌گیرد; و این امر باعث می‌شود نیروی برگشت‌شده در مموری فوم روی سطح مورد تماس پخش شود.

 

منبع متن :گروه صنعتی یحیی