تکنولوژی نایک و آدیداس
مقایسه تکنلوژی های آدیداس و نایک

معرفی فناوری بوست (Boost) آدیداس

این تکنولوژی در سال ۲۰۱۳ وارد عرصه ی تولید کفش های اورجینال آدیداس شد . برند آدیداس در این سال با شرکت صنعتی BASF  آشنا شد و در زمینه تولید زیره کفش هایش با این شرکت همکاری نمود .

زیره کفش‌های اصلی از پلی‌اورتان ترموپلاست است . یا از ترموپلاست پلی اورتان جامد است که ذوب میشود و به شکل هزاران کپسول انرژی در می آید .که در نهایت از این کپسول های انرژی برای تولید زیره ی کفش های آدیاس استفاده میشود .

این زیره این قابلیت را دارا می‌باشد که بر خلاف دیگر محصولات تولیدی آدیداس، انرژی را دریافت کند، آن را ذخیره سازی کند و آن انرژی را در هنگام فعالیت دوباره به پای شخص برگرداند.

boost تکنولوژی

زیره pu به دو دسته ی پلی یورتان ترموست که به روش تزریق قالبی تولید می‌شود و زیره ترموپلاستیک پلی یورتان (tpu(  تقسیم میشوند .

 سهم مصرف زیره ترموست چهار برابر زیره پلی یورتان ترموپلاستیک می‌باشد. مواد پلی یورتان ترموست که در صنعت کفش برند اورجینال مورداستفاده قرار می‌گیرد، معمولاً از سیستم‌های پلی یورتان از پیش فرموله شده برای تولید یک محصول خاص با سختی، چگالی و دوام مشخص تهیه می‌شود.

تکنولوژی آدیداس

تا همین اواخر، کفش‌های اورجینال تولیدی با مواد tpu تولید تزریق قالبی مواد نسبتاً سخت مانند کفش اسکی محدود می‌شد. این موضوع به این دلیل بود که تولید زیره tpu نرم به‌ صورت گرانولی (نوعی از ساختار است که در پلیمرها وجود دارد) امکان‌پذیر نبود.

حداقل مقدار سختی که به‌ طور مرسوم از زیره کفش برند آدیداس tpuحاصل میشد ۷۰aبوده است  که به‌عنوان زیره کفش اورجینال به‌اندازه کافی نرم و منعطف نیست.

به‌ منظور دستیابی به زیره کفش با راحتی و کشش کافی بر روی یک سطح صاف، سختی زیره کفش می‌بایست عددی بین ۴۵a یا ۶۵a باشد.

رشد تکنولوژی دستیابی به فرمولاسیون جدید دراین مواد ، این محدودیت‌ها به‌ مرور برداشته شد و مواد tpu ر محصولات متنوعی از زیره کفش مخصوص ورزش آدیداس مورد استفاده قرار گرفت. در برخی موارد، به‌ منظور اجتناب از تخریب این مواد در اثر حرارت، تولیدکنندگان زیره کفش اصلی آدیداس، اصولا مواد مذاب را به داخل قالب ریخته‌گری استانداردی می‌ریختند و آن را تا دمای بالایی برای رسیدن به ویسکوزیته (گران‌روی) مناسب تزریق حرارت می‌دادند.

کاربرد tpuدر زیره کفش های آدیداس

برخلاف سایر الاستومرهای ترموپلاستیک، تی پی یو خواص فیزیکی ویژه‌ای دارد که آن را در دسته خاص‌ترین وپرکارربد ترین مواد فوق انعظاف پذیر قرار میدهد .

این شرکت آلمانی که یکی از بزرگترین تولید کننده های مواد شیمیایی است گونه جدیدی از tpu را معرفی کرد .میتوانند به خصوص در ساخت قسمت های تزئینی کفش‌های خاص برند مورد استفاده قرار گرفته و درعین حال خواص مکانیکی عالی و مقاومت در برابراشعه uvنیز ایجاد نماید .

اینگونه tpu ها که الاستون نام دارند ین قابلیت را ایجاد می‌کنند که قطعه‌ها به راحتی از قالب جدا شده و آزادی طراحی بیشتری را دارا باشد. این ماده جدید، استاندارد تولید کفش را ارتقا بخشیده و در عین حال هزینه‌های تولید آن را کاهش می‌دهد

امروزه تمام کفش‌های ادیداس ان ام دی این تکنولوژی را دارا هستند و این باعث نرم شدن و راحتی بیشتر این کفش ها شده است .

فناوری فلای وایر Flywire نایک

برند نایکی یکی از برند های معروف در سطح جهان است . این برند به راحتی و همراهی آن با سلامت پاها معروف است .

این برند برای رسیدن به چنین جایگاهی در دنیا از فناوری های نوینی و ار ابداعات بسیاری بهره برده است .

یکی از فناوری های چشم گیر بند نایکی  فناوری فلای وایر میباشد.

این تکنولوژی از سال ۲۰۰۸ و با الهام گرفتن از ناسا وارد تولیدات برند نایکی شد .

کفش نایک

 تارهای موجود در این فناوری از جنس وکترن یا نایلون بوده که در ابتدا توسط شرکت سلانس وکتران به سبکی واستحکام فوق العاده معروف است .رشته های وکتران از فولاد ۵ برابر قوی تر است .ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌های بی‌نظیر دارد. این رشته‌ها از موی انسان نازکتر و بسیار ارزان قیمت هستند. وکتران در وسایل مختلفی نظیر لاستیک دوچرخه و … نیز استفاده می‌شود.

جی مشچر(خالق این فناوری ) به دنبال پیدا کردن نقاط مهم و کلیدی در کفش بود که درآن نقاط، پا به حداکثر حمایت و پشتیبانی نیاز دارد. وی با تمرکز بر این موضوع شروع به طراحی کتونی ورزشی جدید نایکی کرد. در آن زمان جی با مشاهده دستگاه گلدوزی متوجه شد که این ماشین قابلیت ایجاد کوک و گره‌های بلند دارد. کوکهای بلند به جای استفاده از لایه‌های مختلف مواد در بخش میانی کفش و پشتیبانی از کل پا، کمک می‌کند تا این الیاف سبک وزن پا را در نقاط حساس و کلیدی حمایت کند.

البته که جرقه این ایده توسط آدولف داسلر(آدیداس) در سال ۱۹۴۹ با به کاربردن سه نوار تقویت کننده در کفش دویدن کانوس زده شد . هدف از استفاده از این فناوری در رویه کفش پشتیبانی حداکثری پا با استفاده از سبک‌ترین و مستحکم‌ترین متریال ممکن، یعنی وکتران است.

Flywire

فلای وایر یا همان الیاف به کار رفته در نقاط کلیدی رویه کفش، به خوبی از پا حمایت کرده و مانع از لیز خوردن و لغزش پا شما در هنگام پیاده روی، دویدن و انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. این فناوری اجازه می‌دهد تا حداکثر انرژی در هر مرحله، به گام بعدی منتقل شود. کمپانی نایک فلای وایر را با الهام از پل‌های معلق، جایی که کابل‌های زیاد متعددی به‌هم می‌پیوندند و پشتیبانی را ایجاد می‌کنند، طراحی کرد.

این طراحی سبب می‌شود تا حمایت تنها در نقاط ضروری، به ویژه در پاشنه و بخش جلویی (انگشتان و کف ) پا انجام شود. در این حالت رشته‌های وکتران موجود در فلای وایر همانند تاندون‌ها به دور پا می‌پیچند. از آنجایی که این حمایت توسط لایه‌های مختلف مواد ایجاد نمی‌شود، کفش نایک اورجینال بسیار انعطاف‌پذیرتر و سبکتر خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های این الیاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انعطاف‌پذیر و خاصیت کشسانی.
  • با اینکه پنج برابر از فولاد قوی‌تر است ولی با فشار به آسانی تغییر شکل می‌دهد. که این امر یک ویژگی ایدهآل برای الیاف مصنوعی استفاده شده در کتانی است.