خطر سقط جنین و زایمان زودرس در کمین مادران مبتلا به کرونا

 

تحقیقات انجام شده بر روی زنان باردار نشان می دهد که کووید ۱۹(کرونا) خطر مرگ و زایمان زودرس را به شدت افزایش می دهد.

بنابراین جهت جلوگیری از خطر سقط جنین و زایمان زودرس مادرران باردار مبتلا به کووید ۱۹، از اولویت های نظام پزشکی می باشد.

این تحقیق در JAMA Network Open منتشر شده است. فرآیند این آزمایش بر روی ۸۶۹۰۷۹ زن که بین ۱ مارس ۲۰۲۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ در نزدیک به ۵۰۰ مرکز پزشکی ایالات متحده زایمان کردند نشان می دهد که، مادران باردار مبتلا به کووید ۱۹ در مقایسه با مادران سالم، میزان بسیار بالایی از پیامدهای نامطلوب زایمان را تجربه کرده اند.

به طوری که در خانم های باردار مبتلا به کرونا بیش از ۵ برابر احتمال بستری شدن در بخش مراقب های ویژه، بیش از ۱۴ برابر احتمال نیاز به اکسیژن و لوله گذاری می باشد. همچنین حدود  ۴۰ درصد در این خانم ها احتمال زایمان زودرس وجود داشته است.

لازم به ذکر است، تحقیقات گذشته میزان ICU و مرگ و میر بیشتری را در بیماران مبتلا به COVID-19 باردار نشان داده است. چرا که زنان  باردار جزو جمعیت های آسیب پذیر و افراد دارای نقص ایمنی محسوب می شوند.

مطالعه ای دیگر  CDC در نوامبر ۲۰۲۰ بر روی حدود ۴۰۰،۰۰۰ نوجوان و زن مبتلا به COVID-19 انجام شده است. یافته ها نشان می دهد که زنان باردار مبتلا به COVID-19 تقریباً چهار برابر بیشتر از زنان غیر باردار نیاز به اکسیژن و لوله گذاری داشتند. این تحقیقات نیاز فوری به واکسیناسیون در دوران بارداری را نشان می دهد.

تنها ۲۳ درصد از آمریکایی های باردار تزریق واکسن را انجام داده اند.

البته پس از انجام تحقیقات و مطالعاتی که بر روی زنان باردار انجام شد، سازمان های مردم نهاد در حال تشویق زنان باردار به انجام واکسیناسیون شدند. و در این راستا دولت نیز عزم خود را برای تسریع در این مهم از برنامه های خودش اصلی خود می داند.

سه سیستم نظارت ایمنی نشان داده است که بر خلاف ویروس ، واکسن هیچ گونه عوارض جانبی نامطلوب بارداری مانند سقط جنین ، زایمان زودرس یا مرگ ارتباط ندارد. به علاوه ، دلتا نسبت به گونه اصلی COVID مسری تر است و می تواند در افراد مبتلا ، از جمله افراد باردار ، خطرناک تر باشد.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله “مرور سیستماتیک بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر مادران باردار” نیز مراجعه کنید.

منبع: به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی در خصوص سقط جنین مادران باردار.