تکنولوژی کفش دویدن
تکنولوژی کفش دویدن JoyRide و burst

تکنولوژی کفش دویدن یکی از مهم ترین دغدغه های دونده هاست . کفش دویدن دارای خصوصیات منحصر به فردیست . دونده ها معمولا پیش از هر چیز نیاز به کفش های استانداردی دارند تا از پاهای انها هنگام دویدن محافظت نماید .  زیرا فشار و ضربات ناشی از دویدن و برخورد پا با سطح زمین همیشه باعث خستگی شدید دونده ها میشود .

تصور کنید شما هنگام دویدن با چه شدت و سرعتی و مکررا پای خود را به زمین میزنید . کمپاتی نایک کارستانی کرده است ! این برند جهانی به تکنولوژی دست پیدا کرده است که کمک شایان توجهی به دونده ها خواهد کرد . خلاصه ی این تکنولوژی این است که لازم نیست انرژی زیادی صرف کنید و خود را خسته کنید ؛نایک به شما کمک خواهد کرد !

JoyRide
کفش دویدن نایک JoyRide

تولد فناوری JoyRide

نایک که همیشه به نوآوری و طراحی های بدیع شهرت داشت . و همیشه تازه ترین تکنولوژی هارا برای خاص کردن کفش هایش به کار میگرفت . چنانکه در تولید کفش های نایک ایر و نایک ری اکت هم مشاده کردید . این بار نیز با طراحی جدید و خیره کننده به بازار رقابت آمد . نایک این بار نیز فناوری پیدا کرد که که در لایه ی میانی کفش های دویدن غوغا میکند .

جو راید چیست ؟

جو راید دوراقع در لایه ی میانی کفش های رانیگ به کار میرود . هدف آن سرحال و آماده به دویدن نگه داشتن پاهای یک دونده است . یعنی ورزشکاری جو راید را انتخاب کند پاهای با نشاط تری دارد و دیرتر خسته میشود .

کفش های جو راید دارای یک لایه ی میانی به شدت منعطف و نرم البته سبک وزن است . این لایه ی میانی جاذب شوک است و از این جالب تر اینکه نه تنها شک ناشی از ضربات را دریافت میکند، بلکه آنها را تبدیل به انرژی میکند .

یکی دیگر از ویژگی های این نوع کفش مخصوص دویدن این است که این لایه ی میانی پاهای شما را در آغوش میکشد! درواقع کفش را متناسب و مطابق پای شما میگرداند . در ادامه برای شما خواهیم گفت که دلیل این خصوصیات چیست .

 کفش دویدن جو راید نایک
کفش مخصوص دویدن نایک

جو راید از چه چیزی تشکیل شده است ؟

این تکنولوژی که فقط در کفش های دویدن نایک به کار رفته است،  ساخته شده از هزاران دانه از جنس TPE می باشد .

این دانه ها در داخل بالشتک‌های کوچکی قرار گرفته‌اند. و فضای اطراف آنها به اندازه‌ی حساب شده‌ای خالی است که به فوم و دانه ها این اجازه را می‌دهد تا آزادانه در زیر پای فرد حرکت کنند؛ و به هر سمتی که لازم باشد بروند تا لایه گذاری را به صورت کامل و بر اساس فرم و شکل پای ما انجام دهند. در کمپانی نایکی به این حرکت در اصطلاح جا به جایی چندبعدی می‌گویند.

جو راید چه کمکی به دونده ها میکند ؟

جو راید درواقع یک سیستم فعال را میسازد که میتواند مظابق با آناتومی پای شخص و مدل دویدن او تنظیم شود . این یعنی نهایت انعطاف پذیری یک لایه ی میانی برای فرد .! این ویژگی باعث میشود تا نهایت حمایت از قوس کف پا رخ دهد و درنتیجه فشار کمتری به پا بیاید .

علاوه بر اینکه این لایه ی میانی قابلیت تطابق با پای هر فردی را دارد .و هر دونده ای حس میکند که کفش دقیقا برای او ساخته شده است . اما این لایه ی میانی با آزمایش بر روی افراد مختلفی تولید شده است . لذا  این کفش های مخصوص دویدن دقیقا متناسب با حالت پای یک دونده موقع دویدن ساخته شده است .

به طور مثال برای تعیین ضخامت این لایه ، طراحان نایکی تصمیم گرفتند تا بخشی از این لایه که زیر پنچه قرار میگرد را نازک تر کنند؛ تا امکان استارت زدن سریع برای یک دونده و حرکت رو به جلو را فراهم کنند .اما بخشی که زیر پاشنه قرار میگیرد ضخیم‌تر است ،تا بتواند ضربات و فشاری که زمین به پای ما وارد می‌کند را خنثی کند.

تکنولوژی burst کفش های دویدن اسکچرز

این تکنولژی مخصوص کفش های دویدن است که بسیار هم مناقشه برانگیز است . برخی معتقدند که این تکنولوژی به بهتر شدن شدن کفش های دودین اسکچرز کمک کرده است و برخی مخالف خرید کفش های burst  اسکچرز هستند .

دلایل خرید این کفش مخصوص دویدن اسکچرز

چندین و چند کاربر اعلام کرده اند که استفاده از این کفش در دوره های متناوب راحتی زیادی را برای آنها به ارمغان  آورده است .

بسیاری از دارندگان این کفش بیان کرده اند که بالشتک های زیره ی کفش در جذب شوک و راحتی پا به آنها کمک کرده است.

برخی نیز از رویه ی با قابلیت تنفش بالای این کفش نقدیر کرده اند .

برخی از ورزشکاران نیز از بند های الاستیکی این مدل کفش استقبال کردند .که باعث راحتی استفاده از این کفش شده است .

قیمت مناسب این کفش با توجه به ویژگی های مثبتی که دارد نیز باعث تمایل خریداران به این کتونی شده است .

هم چنین این کفش مخصوص دویدن در آزمایش های مختلفی عنوان با دوام را به خود اختصاص داده است .

burst skechers
کفش مخصوص دویدن اسکچرز

دلایلی برای نخریدن این کفش

در نقطه ی مقابل مخالفان این کفش معتقدند، که بند های الاستیک این کفش نقظه ی منفی این کتونی ورزشی است . زیرا باعث میشود دونده نتواند به راحتی دامنه ی اندازه ی پا خود را تنظیم کند .

برخی از خریداران اعتراض کردند که این کفش قالب کوچکی دارد .و براساس سایز خود بسیار کوچکتر است . البته باید توجه داشت که همیشه کفش ها در برند های مختلف سایز های شبیه بهم ندارند .

در زمینه ی بالشتک های زیرین نیز اختلاف نظر است . برخی از دارندگان این کفش اصلا وجود بالشتک را حس نکردند .و معتقدند این کفش در لایه ی رزیرین و کف پای افراد فاقد بالشتک است .

هم چنین نظر تخصصی برخی از بازرسان این بوده است که رویه ی نرم این کفش از پشتیبانی کافی برخوردار نیست .