انواع تمرینات ورزشی تناوبی (اینتروال) و طریقه اجرای آنها

انواع تمرینات ورزشی تناوبی یا به ‌عبارت‌ دیگر تمرینات اینتروال (Interval Training) جز آن دسته از تمریناتی هستند که با نام تمرینات استقامتی شناخته می‌شوند.

توجه نمایید که این تمرینات معمولاً یک سلسله ‌مراتب از تمرینات هوازی می‌باشند که در یک رشته به ‌صورت متناوب انجام می‌شوند. رشته ورزش ‌هایی که در این تمرینات قرار می‌گیرد تماماً بر اساس سلیقه و نحوه چربی سوزی می‌باشند اما بیس و پایه تمامی این ورزش ‌ها با یکدیگر هماهنگ می‌باشد.

برای مثال شنای سوئدی، طناب زدن، بارفیکس، و دویدن، جزو یک رشته از تمرینات تناوبی قرار می‌گیرند.

به‌ هر حال اگر شما به‌ دنبال چربی سوزی هستید و می‌خواهید که در مدت ‌زمان پایین به چربی سوزی و عضله‌ سازی بپردازید استفاده از انواع مختلف تمرینات ورزشی تناوبی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند تا به بهترین روش به چربی سوزی بپردازید. و به وزن ایده ‌آل خودتان برسید.

این ‌گونه تمرینات تمام قلب و عروق و سیستم سوخت‌ و ساز بدن شما را با خود درگیر می‌کنند. شما به‌ جای ریکاوری بعد از تمرین، میتوانید از این حرکت ها استفاده کنید تا به ‌صورت مداوم به چربی سوزی بپردازید.

بررسی چگونگی انجام انواع تمرینات ورزشی تناوبی

 

بررسی چگونگی انجام انواع تمرینات تناوبی
بررسی چگونگی انجام انواع تمرینات تناوبی

توجه نمایید که در مرحله اولیه شما باید با توجه به توان و قدرت خودتان به انجام انواع تمرینات ورزشی تناوبی بپردازید. شما باید با انجام این مراحل متوجه شوید که بدن شما تا چه حد قدرت انجام این فعالیت‌ ها را دارد.

در این زمینه شما می‌توانید از مربیان خود نیز کمک بگیرید و از ورزش‌ های مختلفی به‌ عنوان ورزش ‌های تناوبی خودتان استفاده کنید.

توجه نمایید که تمرینات اینتروال به دو دسته تمرینات اینتروال کوتاه ‌مدت و تمرینات اینتروال بلند مدت تقسیم‌ بندی می‌شوند.

شما می‌توانید در حین تمرینات اینتروال کوتاه ‌مدت بین شش الی سی ثانیه و در نوع بلند مدت آن بین دو الی سه دقیقه به انجام تمرینات بپردازید.

حالا می‌خواهیم برای شما انواع تمرینات تناوبی را نام ببریم تا شما را بیشتر با این ورزش‌ ها آشنا سازیم.

طناب زدن 

 

طناب زدن

طناب زدن جزو ورزش‌ های اصلی تناوبی می‌باشد که تقریباً در تمامی زنجیره‌ ها وجود دارد. این تمرین یک تمرین بسیار ساده و کم‌ هزینه می‌باشد و به شما کمک می‌کند که به وضعیت بدنی مورد علاقه خودتان برسید. البته شما هنگام طناب زدن باید از شرایط درستی بهره ببرید و هم به ‌نحوه طناب زدن خود دقت داشته باشید و هم از طناب با کیفیت استفاده کنید. علاوه ‌بر این موارد به طول طناب خود نیز دقت داشته باشید تا بتوانید مناسب ‌ترین نوع طناب را برای خود انتخاب کنید و به بهترین نحو از مزایایی که طناب زدن برای شما خواهد داشت بهره ببرید.

 

پریدن
پریدن
انواع پریدن

یکی دیگر از ورزش ‌هایی که در دسته ورزش ‌های تناوبی قرار می‌گیرد، پریدن می‌باشد. توجه نمایید که شما می‌توانید با پریدن و انجام انواع مختلف حرکت‌ ها مانند برپی بپردازید تا بتوانید میزان انرژی سوزی و خودتان را بالاتر ببرید. این حرکت‌ ها تمام عضله ‌های شما را به خود درگیر می‌کنند و انرژی زیادی را از شما می‌گیرند که همین موضوع در نهایت می‌تواند باعث چربی سوزی شود. این شما هستید که می‌توانید با توجه به شرایط خودتان از انواع مختلف حرکات بهره ببرید تا بتوانید به چربی سوزی بپردازید. توجه نمایید که انجام اصولی حرکات در ورزش ‌های تناوبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بارفیکس 
بارفیکس
بارفیکس

بارفیکس از دیگر ورزش‌ هایی است که شما می‌توانید آن را در چرخه ورزش‌ های تناوبی خودتان قرار دهید. این حرکت حرکتی قدرتی است که می‌تواند روی بازو های شما عضله ‌سازی بسیار زیادی داشته باشد و چربی سوزی بسیار قوی است.

 

حرکت زانو بلند
حرکت زانو بلند
حرکت زانو بلند

 

زانو بلند از دیگر ورزش هایی که می‌تواند در دسته انواع تمرینات ورزشی تناوبی قرار بگیرد و می‌تواند باعث بالاتر رفتن استقامت بدن شود.

 

شنا سوئدی 
شنا سوئدی 
شنا سوئدی

این حرکت تاثیر بسیار زیادی روی عضله ‌های شکم، قفسه‌ی سینه، و بازو های شما دارد. پس اگر شما می‌خواهید که به چربی سوزی در این نواحی بپردازید استفاده از این ورزش می‌تواند به شما کمک‌ کننده باشد. این ورزش نیز یکی از ورزش‌های بسیار مناسبی است که می‌تواند در انواع مختلف چرخه ‌های تناوبی قرار بگیرد و به افراد کمک کند تا به چربی سوزی خودشان بپردازند. شنا سوئدی دارای انواع بسیار مختلف و متفاوتی است که شما می‌توانید با توجه به توانایی خودتان از انواع مختلف این شنا بهره ببرید تا بتوانید با کمترین فشار بیشترین میزان چربی سوزی را تجربه کنید.

دویدن 
دویدن 
دویدن

دویدن به ‌عنوان مادر ورزش‌ ها شناخته می‌شود و همچنین در دسته انواع تمرینات تناوبی نیز قرار می‌گیرد. دویدن ورزش راحتی است که شما می‌توانید بدون هیچ‌ گونه مشکلی آن را در رشته ورزش‌ های تناوبی خودتان قرار دهید.

نتیجه گیری

ما در این مطلب تلاش کردیم که تمام اطلاعات مورد نیاز در رابطه با انواع تمرینات ورزشی تناوبی را در اختیار شما قرار دهیم.

نکته مهمی که شما باید حتما قبل ‌از انجام انواع تمرینات ورزشی به آن دقت و توجه داشته باشید این است که به‌ هیچ‌ عنوان سرخود به انجام این ورزش ‌ها نپردازید‌.

اگر دارای بیماری قلبی هستید حتما با پزشک خودتان مشورت نمایید تا بتوانید بدون هیچ ‌گونه مشکلی از تمرینات مناسب بهره ببرید. حتماً قبل ‌از انجام تمرینات بدن خود را گرم کنید و به‌ هیچ‌ عنوان با بدن سرد به انجام این ورزش ‌ها نپردازید.

شما می‌توانید از چرخه‌ های مختلفی مانند چرخه های سه حرکته یا چرخه‌ های چهار حرکت برای انجام ورزش‌ های تناوبی بهره ببرید همان‌ طور که پیش‌تر نیز به شما گفتیم این ورزش ‌ها باعث عضله ‌سازی، چربی سوزی شدید، افزایش استقامت بدن، کاهش وزن، افزایش قدرت عضلانی شما،  و بهبود عملکرد ورزشی شما می‌شود و به شما کمک می‌کند که به‌ طور کلی توانایی‌ های عمومی خود را در زمینه ورزش کردن بالاتر ببرید.

پیشتر نیز برای شما گفتیم که شما می‌توانید در مدت ‌زمان شش الی سی ثانیه و دو الی سه دقیقه به انجام انواع مختلف این حرکت ‌ها بپردازید.

در برخی موارد نیز زمان مهم نمی‌باشد و شما می‌توانید تعداد حرکت‌ ها را مدنظر خودتان قرار دهید تا بتوانید بدون هیچ ‌گونه مشکلی به انجام تمرینات خود بپردازید. بعد از این ‌که تمرینات تمام شد حتما بدن خود را سرد کنید و به‌ هیچ ‌عنوان به‌ صورت ناگهانی از حرکت باز نایستید زیرا این‌ موضوع اصلا برای سلامتی شما خوب نیست. سرد کردن جزء ملزومات هر رشته ورزشی می‌باشد و بی‌توجهی به آن می‌تواند اتفاقات جبران ‌ناپذیری با خود به‌ همراه داشته باشد.